Ahşap Kapı Çeşitleri

Ahşap Kapı , yapının dışarı ile bağlantısını sağladıkları gibi; yapı içindeki mekânlar arasında da geçişi sağlamaktadır. Günümüzde; bu amaçlarla yapılmış çok değişik tip ve modelde kapılar vardır. Kapılar genel olarak iç ve dış kapı olmak üzere ikiye ayrılır. Ahşap kapılar özelikle iç mekânlar da en çok tercih edilen kapı çeşididir. Ahşabın doğal ve sıcak bir malzeme olması, dekoratif güzelliğinin olması ve göze hoş görünmesi gibi nedenlerden ötürü; ahşap kapılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap kapılar, kasa ve kanat olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bunların dışında, tamamlayıcı parçalar da mevcuttur.

 

ir kapının kalitesini; kapıda harcanan ahşap miktarı belirler. Kapıların kasa ve çerçevelerinin ahşap olması kapınızın daha sağlıklı ve uzun bir süre kullanılmasına etki eder. Özellikle tam dolgulu mebran ve PVC kapılarda menteşe sarkmaları veya kapının menteşeden düşmesi olaylarına rastlanır.

Kapı alırken fiyat-performans ilişkisine bakmalısınız. Şayet kapınızın uzun yıllar size hizmet etmesini bekliyorsanız; ucuz ve dolgu malzemeli kapılar yerine, ahşap dolgulu ve aksesuarları kaliteli kapıları tercih etmelisiniz. Kapı gibi ürünler bir kere alınır ve uzun süre kullanılırlar. Kapınızın boyanabilir olması da bazen avantaj sağlar. Çünkü hiç bir dekorasyon beş-on yıl kalıcı olmaz. Aldığınız kapı ise onlarca yıl sizinle yaşayabilir.

Üretimimizde 30,60,90,120 dk ya kadar yangına dayanıklı kapı belgelerine sahip Laminat kapılarımız da vardır.. Ahşap kapıların yangına dayanıklı olması oldukça zordur. Bu nedenle lamine edilmiş yani sıkıştırılmış malzemelerin yangına dayanması mümkün olabilmektedir.